Na co zwracać największą uwagę przy kupowaniu mieszkania?

0
11

Zakup mieszkania powinien być dokładnie przemyślany, gdyż wiąże się z dużymi kosztami. Zobaczmy na co warto zwracać uwagę przy poszukiwaniach wymarzonego lokum.

Lokalizacja mieszkania. Katowice, Częstochowa, Kraków… a może spokojna wieś?

Lokalizacja jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wybór mieszkania. Musimy dokładnie zastanowić się nad wszystkimi parametrami. Przed zakupem lokalu dokładnie zbadajmy okolice nieruchomości. Do jednych z najważniejszych czynników zaliczamy:

  • odległość od pracy i szkoły
  • bliskość sklepów spożywczych, supermarketów, punktów usługowych
  • dojazd do centrum
  • komunikacja publiczna
  • infrastruktura sieci dróg
  • miejsca parkingowe
  • zieleń, bliskość parków i lasów
  • bezpieczeństwo okolicy

Zapoznaj się z planami zagospodarowania przestrzennego – pamiętaj, że w ciągu kilku lat okolica może bardzo się zmienić, a zielona łąka za parkingiem zamienić się w blokowisko. Lokalizacja to sprawa bardzo indywidualna. To od naszego stylu życia oraz potrzeb życiowych zależy czy będziemy szukać czegoś w centrum miasta, czy na jego obrzeżach.

Obejrzyj budynek i rozkład pomieszczeń

Oglądając mieszkania rozejrzyj się dokładnie. Prawidłowa inspekcja pozbawi Cię nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Zwróć uwagę na stan techniczny budynku – czy jest zadbany, wyremontowany, czysty? Czy samo mieszkanie jest w dobrym stanie, czy też wymaga remontu? Dowiedz się jak wygląda ogrzewanie, sprawdź napór wody. Bardzo ważne jest odpowiednie ocieplenie mieszkania. Katowice czy Kraków obfitują w piękne kamienice, jednak nie każda jest ocieplona, a zatem straty energii zimą mogą być znaczne. Zapytaj, czy w budynku działa aktywna wspólnota mieszkaniowa. Oczyma wyobraźni spróbuj poustawiać przyszłe meble, sprawdź czy wielkość mieszkania i rozkład pomieszczeń są odpowiednie dla Twoich potrzeb. Ważnym aspektem jest nasłonecznienie, widok z okna oraz dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Pamiętaj że odpowiednie światło, poustawianie mebli i dekoracji mogą znacznie wpływać na wizerunek mieszkania. Ładne zasłony i świeży zapach mogą wpłynąć na Twoją decyzję. Nie dokonuj jej pochopnie, tylko dokładnie przeanalizuj wszystkie czynniki. Jeśli potrafisz wyobrazić sobie siebie w tym mieszkaniu za kilka lat i jesteś zadowolony ze wszystkich charakterystyk zarówno mieszkania, jak i samego budynku i okolicy, być może odnalazłeś swoje wymarzone lokum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here