Czy wiesz jak działa telefonia komórkowa?

0
68

Telefony komórkowe stały się tak zwyczajnym elementem codzienności, że często zapominamy, jak działają. Tymczasem jest to jeden z najbardziej fascynujących wynalazków w dziejach ludzkości.

Jak to działa?

Mechanizm działania telefonu komórkowego oparty jest na częstotliwościach radiowych. Telefon komórkowy zamienia najpierw głos na sygnał elektryczny, a ten następnie jest transmitowany, właśnie za pomocą fal radiowych. Po drugiej stronie komunikatu znajduje się drugi telefon, który odbiera sygnał i zmienia go na dźwięk.

Mały rozmiar kosztem słabego sygnału

Pewnie nie raz zauważyłeś, że będąc z dala od aglomeracji miejskiej zasięg w twojej komórce jest słaby. Nic dziwnego. Aby umożliwić nam noszenie niewielkich telefonów, ich anteny są niewielkich rozmiarów, a w konsekwencji mały jest również wysyłany przez komórki sygnał. W związku z tym sieć telefoniczna została podzielona na wiele elementów. Każdy z nich ma swój punkt centralny, którym jest maszt bądź BTS. Są to swoiste latarnie morskie telefonii komórkowej. Za ich sprawą naprowadzany jest sygnał z komórek. Telefony wówczas korzystają z tej stacji bazowej, w której sygnał jest najsilniejszy. Następuje więc automatyczne przekierowywanie, w zależności od mocy sygnału.

Anatomia częstotliwości

Ilość częstotliwości radiowych nie jest ograniczona. Warto pamiętać, że na każde połączenie potrzebne są dwie częstotliwości przypisane do rozmowy. Przyjmuje się, że ilość możliwych niezależnych połączeń w komórce wynosi kilkadziesiąt. Każda rozmowa odbywa się jednak na indywidualnej częstotliwości. Dzięki temu wybierając określony numer telefonu rozmawiamy tylko z jedną osobą, a nie z kilkudziesięcioma.

Przeciążenia częstotliwości

Zapewne pamiętasz sytuacja kiedy byłeś na koncercie i próbowałeś dodzwonić się do osoby siedzącej po drugiej stronie trybun. Było to trudne. Z podobną sytuację spotkałeś się zapewne świętując sylwestra, kiedy również uzyskanie połączenia było trudne. Przyczyną takiej sytuacji było przeciążenie częstotliwości, które zabierał sieci „wolne drogi” do nawiązania kontaktu.

Wybierz dobrego dostawcę

Wybierając usługi telefoniczne warto skorzystać z pomocy firm z wieloletnim doświadczeniem, a jednocześnie stosujących nowoczesne metody działania. Przykładem jednej z nich jest 3S. To ważne żeby twój dostawca był na bieżąco z nowościami na rynku technologicznym. Telefonia szybko się zmienia i „bycie na czasie” w tej branży, pozwala na wprowadzanie atrakcyjnych z perspektywy klientów rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here