Czy mogę samodzielnie wykonać zdjęcia do dokumentów?

0
28

Nie każdy lubi chodzić do fotografa. Jednak niestety czasem niezbędne jest wykonanie aktualnych zdjęć do dokumentów. Jest opcja wykonania takich zdjęć własnoręcznie w domu. Wystarczy że później przyniesiesz je na cyfrowym nośniku do fotografa i wydrukujesz. Jak to zrobić?

Zdjęcia do dokumentów samodzielnie a u profesjonalisty

Jeśli masz odpowiednie dzienne oświetlenie, kawałek białej ściany i nieco umiejętności graficznych, powinieneś dać sobie radę z wykonaniem zdjęć do dokumentów w domowym zaciszu. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będziesz w stanie zrobić takich samych zdjęć jak fotograf. Katowice, Kraków, Wrocław – wszystkie duże miasta mają fotografów wyspecjalizowanych w zdjęciach do dokumentów. Mają odpowiedni sprzęt – przede wszystkim oświetlenie, dzięki którym wyjdziesz na nich korzystnie. Bardzo ważne jest, aby zdjęcie nie było zacienione, co nie zawsze jest możliwe w domowych warunkach.

Zaletą takich zdjęć jest oszczędność – płacimy wyłącznie za wydruk, a nie usługi fotografa. Pozwala to także na odprężenie się, gdyż fotografujemy samodzielnie za pomocą auto wyzwalacza lub przez osobę znaną i bliską, a nie kogoś obcego. Dzięki temu na zdjęciach wyjdziemy naturalniej, a proces fotografowania będzie bardziej komfortowy.

Wymagania dotyczące zdjęć do dokumentów

Jeśli chcesz wykonać zdjęcia samodzielnie, koniecznie musisz zapoznać się z aktualnymi wymaganiami dotyczącymi ujęcia – nie tylko wymiarów. Zwróć uwagę na to, czy musisz patrzeć na wprost, czy ma być pokazany Twój półprofil. Zobacz czy musisz mieć zdjęte okulary i włosy niezasłaniające twarzy. W przypadku zdjęć do dowodu czy wizy występują o wiele bardziej rygorystyczne zasady niż przy robieniu zdjęć do legitymacji czy dyplomu. Na stronach z listą niezbędnych dokumentów znajdziesz opisy oraz przykładowe zdjęcia.

Pamiętaj, że zdjęcie powinno być równomiernie oświetlone, mieć jednolite jasne tło i być dobrej jakości o naturalnym kontraście. Najlepiej sprawdzi się biała ściana naprzeciw okna przykrytego firanką. Zwróć uwagę, aby na fotografii nie było żadnych cieni ani odbłysków – jest to szczególnie ważne w przypadku osób mających na sobie okulary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here