Ciekawe odkrycie w pałacu Poznańskiego: fosa i piaskowa elewacja

0
22

Sensacyjne odkrycie podczas remontu zabytkowego pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi. Pracownicy odkryli ozdobną i szlachetną elewację z piaskowca podczas prac pod ziemią. Zostanie ona zachowana, aby zwiedzający oraz przechodnie mogli ją podziwiać.

Odkrycie jest zaskakujące, gdyż nikt się tego nie spodziewał. Na tą cenną elewację z piaskowca natrafiono pod ziemią. Rodzi to więc jedno pytanie: Po co rodzina Poznańskich wykosztowała się na taką efektowną elewację, skoro i tak była niewidoczna? Jak dowiodły badania i kwerendy w archiwach – rezydencja ta miała fosę. Jej zarys widać na zdjęciach sprzed I wojny światowej. Jeśli zaś była fosa, to mur pałacu był odkryty pod poziomem nawierzchni. Stąd jego ozdobna elewacja. Fosa była po to, aby doświetlić pomieszczenie piwnicze. Z czasem jednak została zasypana, a wraz z nią elewacja podziemna, która tym się różni od elewacji nadziemnej, że jest czerwona.

Fosa z odkrytą elewacją zostanie zachowana oraz przykryta szkłem, żeby można było ją oglądać. Z pewnością stanie się kolejną atrakcją pałacu Izraela Poznańskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here