Łódzkie szkoły po reformie. Wyniki raportu NIK

0
26

Niemal dwa razy więcej szkół w systemie zmianowym, sale gimnastyczne nie dla wszystkich uczniów, przestrzeń niedostosowana dla młodszych dzieci. To wszystko łódzkie szkoły po reformie edukacji. Znane są wyniki raportu Najwyższej Izby Kontroli.

48 szkół z 48 gmin zostało przebadanych przez przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli. Równocześnie do badań terenowych, przeprowadzono także badania kwestionariuszowe wśród prawie 7 tysięcy dyrektorów szkół. Według raportu, Minister Edukacji nie przeprowadził rzetelnych analiz organizacyjnych ani finansowych skutków zmian, w tym kosztów likwidacji gimnazjów, przeszkolenia kadry nauczycielskiej i podwójnego rocznika.

Zmiany nie przyczyniły się do poprawy warunków nauczania, a wręcz pogorszyły się – m.in. dwukrotnie wzrosła liczba szkół działających w systemie zmianowym, pojawiły się trudności z układaniem planu lekcji, brak lektur w bibliotekach szkolnych, sale gimnastyczne i świetlice są mniej dostępne dla dzieci. Stwierdzono nieprawidłowości w sprawie wyposażenia sal oraz odpowiedniej higieny i bezpieczeństwa uczniów – krzesła, stoły, toalety i umywalki nie były dostosowane do wzrostu młodszych uczniów. Szkoły tłumaczą te wszystkie nieprawiedliwości brakiem pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here